Interbud - Uprawnienia budowlane - Programy dla budownictwa - prawo budowlane, kładka, projektant, odpowiedzialnośćprawo budowlane, pozwolenia na budowę, domek jednorodzinny, zgłoszeniebudynki, budowle, podatki lokalnecertyfikaty energetyczne, sporządzanie certyfikatów energetycznych, nowelizacja prawa budowlanegocertyfikat energetyczny, sankcje, audyt energetycznycertyfikaty energetyczne, sankcje za brak certyfikatów, certyfikaty energetyczne dla mieszkańdom jednorodzinny, rozporządzenie ministra infrastruktury, prawo budowlaneprawo budowlane, legalizacja samowoli budowlanej, trybunał konstytucyjnyrozpoczęcie prac budowlanych, prawo budowlane, termin rozpoczęcia prac budowlanychksiążka praktyki zawodowej, praktyka budowlana
mgr inż. Tomasz Romanowski
Nr uprawnień budowlanych: WAM/BO/0012/09


Pierwszy z dziewiętnastu oskarżonych w aferze budowlanej przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. To Włodzimierz D., który bez wymaganych uprawnień zaprojektował kładkę nad ul. Słowiańską
więcej
 
 

Nie będzie pozwoleń na budowę ani na użytkowanie. Zastąpi je prosta rejestracja budowy. Ograniczony zostanie także wpływ sąsiadów na to, co powstaje za płotem - pisze "Rzeczpospolita". Takie zmiany uchwalił Sejm. Dotyczą one prawa budowlanego.
więcej

Szczegółowe uregulowanie definicji budowli na potrzeby podatku od nieruchomości nie jest możliwe w ustawie podatkowej.
więcej
 
 

Od 2009 roku wprowadzono w Polsce obowiązek uzyskania certyfikatów energetycznych mieszkań i domów.

Te wymogi prawne są wynikiem unijnej dyrektywy 2002/91/CE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z jej treścią, państwa członkowskie są zobowiązane podjąć działania w celu zmniejszenia zużycia energii w budynkach.


więcej

?ąwiadectwo energetyczne (certyfikat energetyczny) trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Brak świadectwa spowoduje to, że nadzór budowlany nie wyda pozwolenia albo nie zaakceptuje zawiadomienia.
więcej

Do sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym będzie niezbędne świadectwo energetyczne. Właściciele, którzy zamierzają sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym lub wynająć go, będą zmuszeni sporządzić świadectwo energetyczne.
więcej

Deweloperzy stosują różne sposoby, by móc budować budynki wielorodzinne wśród domów jednorodzinnych.
Mieszkańcy jednej z ulic na jednym z warszawskich osiedli przypatrywali się, jak w ich pobliżu zaczął wyrastać budynek wielorodzinny. W takim przypadku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący tą ulicę został uchwalony w czasach, kiedy domy jednorodzinne mogły posiadać aż cztery wydzielone lokale.
więcej

Osoby, które dopuściły się samowoli budowlanych położonych na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania będą mogły je zalegalizować.

W nowym projekcie nowelizacji prawa budowlanego, zawarte są zmiany w zakresie dokumentów wymaganych do legalizacji samowoli budowlanych


więcej

Kiedy można rozpocząć prace budowlane?

Roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem robót wykonywanych na podstawie zgłoszenia lub nie wymagających ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Decyzja o pozwoleniu na budowę staje się ostateczna po upływie 14 dni od dnia doręczenia jej stronom postępowania, o ile strony nie wniosą w tym terminie odwołania od decyzji.


więcej

W związku z dużą ilością zapytań odnośnie tego tematu postanowiłem opisać sposób na książkę praktyki zawodowej.
więcej
 
 


© Copyright 2014 by Interbud - Tomasz Romanowski